O czym trzeba pamiętać przed podróżą z dziećmi?

Dzieci (poniżej 15 roku życia) stanowią niewielką, ale ważną grupę podróżników. Ich mniejsze ciała i rozwijający się układ odpornościowy sprawiają, że ich potrzeby zdrowotne w podróży są wyjątkowe. Mimo wielu niedogodności związanych z sytuacją jaką jest zwiedzanie z dziećmi rodzina chce i lubi zazwyczaj razem wyjechać na wakacje choć raz w roku. Taka wycieczka choć czasami niełatwa także może przynieść wiele radości i sprawić dużą frajdę!

Jak przygotować się na podróż z najmłodszymi?

Szczepionki dla dzieci

Ogólnie rzecz biorąc, podczas podróży zagranicznych z dziećmi istnieje większe ryzyko większości chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, a choroby te mają zwykle cięższy przebieg u dzieci niż u dorosłych. Jeśli planujesz podróż, omów ze swoim lekarzem następujące kwestie:
-Przed podróżą sprawdź, czy rutynowy harmonogram szczepień Twojego dziecka wymaga dostosowania, aby zapewnić mu pełną ochronę.
-Weź pod uwagę szczepionkę przeciw grypie dzieciom w wieku powyżej sześciu miesięcy. Sezon grypowy trwa zwykle od listopada do kwietnia na półkuli północnej, od kwietnia do października na półkuli południowej oraz przez cały rok w regionach tropikalnych.
-Przed podróżą skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia, czy dziecko powinno otrzymać szczepionki, które nie są częścią rutynowego harmonogramu szczepień. Niektóre szczepionki podróżne mogą mieć ograniczenia wiekowe. Jeśli planujesz podróż z niemowlęciem do obszaru, w którym istnieje ryzyko choroby, której można zapobiec dzięki szczepieniom, omów swoje opcje z lekarzem.
Większość szczepionek jest bezpieczna dla matek karmiących piersią. Jeśli jesteś matką karmiącą piersią, omów możliwości szczepień ze swoim lekarzem.

Transport

-Podróż samolotem jest bezpieczna dla zdrowych niemowląt i dzieci. Zaleca się jednak, aby przed lotem poczekać, aż noworodki osiągną wiek od jednego do dwóch tygodni. Niektóre linie lotnicze nie pozwalają noworodkom latać.
Ból ucha spowodowany zmianami ciśnienia podczas lądowania występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Aby złagodzić ból, niemowlęta powinny butelkować lub karmić piersią. Starsze dzieci mogą żuć gumę lub można je zachęcać do połykania lub ziewania.
-Zmęczenie spowodowane różnicą czasu. Jet lag może się rozwinąć po przekroczeniu wielu stref czasowych. Dzieci z jet lag mogą mieć trudności z zasypianiem w nocy i mogą budzić się wcześniej niż zwykle. Mogą też być rozdrażnione i zmęczone w ciągu dnia.
Długie drzemki w ciągu dnia mogą pogorszyć jet lag, utrudniając zasypianie w nocy. Zachęcaj do krótkich drzemek w ciągu dnia.
-Choroba lokomocyjna. Dzieci w wieku od 2 do 12 lat są szczególnie narażone na rozwój choroby lokomocyjnej. Aby zapobiec chorobie lokomocyjnej, dzieci powinny unikać czytania lub innych czynności w jadącym pojeździe.
-Przepisy drogowe są różne na całym świecie. Nawet jeśli używanie urządzeń zabezpieczających, takich jak foteliki samochodowe, pasy bezpieczeństwa i kaski rowerowe, nie jest wymagane w kraju docelowym, opiekunowie powinni jak najściślej przestrzegać praktyk zalecanych lub ustanowionych np. w Kanadzie. Pamiętaj, aby zabrać z domu odpowiedni do wieku samochód lub foteliki podwyższające, ponieważ dostępność za granicą może być ograniczona.