Pomysł, ochrona i idee flagi olimpijskiej

Flaga olimpijska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symbolów igrzysk. Od ponad 100 lat jest ważnym elementem każdej ceremonii związanej z igrzyskami. Stanowi ich znak towarowy i symbolizuje idee braterstwa między kontynentami. Kto stworzył ten dobrze znany symbol? Jakie prawa dzisiaj chronią flagę olimpijską?

Z Francji na cały świat

Pomysł na wznowienie igrzysk olimpijskich miał swojego orędownika w postaci barona Pierre’a de Coubertina. Był pedagogiem i historykiem. Uważał sport za metodę wychowania współczesnego człowieka w pokoju.
Postulował również, aby na Igrzyskach Olimpijskich mogły występować wszystkie narody wszystkich kontynentów w myśl idei braterstwa.
To właśnie z tego postulatu, który spełnił się na Igrzyskach w 1914 roku w Sztokholmie, wyrósł pomysł na flagę olimpijską. Pięć, splecionych kół symbolizujących pięć kontynentów. Każde inne, każde z inną kulturą, tradycją, wyglądem, ale razem w przyjaźni, braterstwie, wyznające zasady współzawodnictwa i dobrego sportu.
Tak powstała dobrze znana flaga olimpijska.

Prawo

Flaga olimpijska pozostaje niezmieniona od ponad 100 lat. Jest bardzo dobrze rozpoznawalnym symbolem, dlatego też jest chroniona prawem. Dokładniej rzecz biorąc w literze prawa jest znakiem towarowym powszechnie znanym. Oznacza to mniej więcej tyle iż symbol kół olimpijskich nie jest znakiem, który może do celów komercyjnych wykorzystywać każdy za darmo. Podobnie jak Coca-Cola, Fanta, czy Pepsi.
Flaga olimpijska jest także prawnie chroniona przez konwencją 41 państw – w tym Polski. Tak zwany Traktat z Nairobi jest wynikiem ów konwencji. Został podpisany w 1981 roku. Ma za zadanie chronić przez nadużyciami flagi olimpijskiej oraz służyć ochronie idei, którym ona przyświeca.

Idee flagi

Pierre de Coubertin projektując flagę założył sobie, aby odzwierciedlała ona jego idee odnośnie braterstwa wszystkich narodów. Dlatego pięć kół ma różne kolory – każdy symbolizuje inny kontynent. Przy czym warto również zauważyć, że wszystkie te kolory składały się na barwy ówcześnie istniejących państw. To również miało na celu pokazanie jedności państw, w ideach sportu, zdrowej rywalizacji i braterstwa wszystkich ludzi. Sport według de Coubertina miał łączyć wszystkich.