Praga – atrakcje

Praga to najczęściej i najchętniej zwiedzane przez Polaków miasto w Europie. Stolica Czech przyciąga turystów ze względu na niewielką odległość i przystępne ceny biletów autobusowych. Praga to miasto z licznymi zabytkami i muzeami.

Pragę możemy zwiedzać pieszo i najlepiej zacząć do Starego Miasta, które zostało wpisane na listę UNESCO. To doskonały punkt wypadowy do zwiedzania: na północy dzielnicy żydowskiej, na zachodzie most Karola i Mała Strana, natomiast na południu Nowe Miasto i plac Wacława.

 Co zwiedzić w Pradze?

  1. Stare Miasto i jego centralny punkt rynek. Znajduje się tutaj olbrzymi pomnik Jana Husa – czeskiego duchownego i bohatera narodowego oraz gotycki ratusz z zegarem astronomicznym. Zegar ten składa się z 3 części: najwyższej znajduje się daszek, pod nim co godzinę w okienkach pojawiają się postacie apostołów, każdy z nich ze swoim atrybutem. W lewym oknie zobaczymy św. Piotra z kluczem do królestwa niebieskiego, św. Mateusza z siekierą, która był torturowany, św. Filipa z krzyżem, św. Pawła z książką i mieczem, św. Szymona z piłą oraz św. Bartłomieja z książką. W prawym oknie natomiast pojawia się św. Jakub z księgą, św. Andrzej z krzyżem, Juda Tadeusz z maczugą, św. Tomasz z włócznią, Jan Ewangelista z kielichem oraz św. Barnaba z czaszką i papirusem. Nad nimi znajduje się złoty kogut – symbol życia. Pod nimi natomiast znajduje się zegar z ruchomymi figurami Śmierci, Turka, Skąpca oraz Próżności.
  2. Dzielnica Zamkowa i wzgórze Hradczany – tutaj znajduje się przepiękna gotycka katedra oraz dawny zamek. Warta zobaczenia jest również Złota Uliczka, przy której znajduje się szereg maleńkich, kolorowych domków z XVI wieku. Na początku mieszkali w nich strzelcy zamkowi, później rzemieślnicy, handlarze a następnie cyganeria. Rzemieślnikami w większości byli złotnicy, od których wzięła się nazwa tej ulicy. Od roku 1916 mieszkał tutaj Franz Kafka, który napisał w tym miejscu 6 opowiadań. Dzisiaj w domkach znajdują się małe sklepiki z pamiątkami, galerie oraz wystawy. Wstęp jest płatny w ramach zwiedzania Zamku. Mamy do wyboru 2 trasy: długa  i krótka. Hradczany to doskonały taras widokowy na miasto.
  3. Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem inaczej zwany kościołem Tyńskim z pięknymi dwiema wieżami. To najbardziej efektowna gotycka budowla z XIV w. Znajdziemy w niej cudowne dzieła sztuki gotyckiej, renesansowej oraz wczesnobarokowej. Znajdują się w niej najstarsze organy w Pradze, pochodzące z 1673 roku.
  4. Jozefow – żydowska dzielnica, która znajduje się na północ od Starego Miasta. Obecnie to dzielnica z zabytkowymi kamienicami, szerokimi ulicami, przy których znajdziemy liczne sklepy z markową odzieżą. Jednak warto wiedzieć, że wcześniej była to dzielnica miejscowej biedoty, z ruderami oraz niebezpiecznymi zakamarkami.
  5. Mała Strana – to dzielnica miedzy Wełtawą a Hradczanami. Możemy zwiedzić tutaj wiele ciekawych zabytków np. pałac Wallensteina, kościół św. Mikołaja w stylu barokowym, kościół Panny Zwycięskiej z figurką dzieciatka Jezus. Z tego miejsca możemy dostać się na wzgórze Petrin z kopią wieży Eiffla. Na wzgórzu tym znajduje się pomnik jednego z czeskich poetów romantycznych, który zmarł w dniu swojego ślubu. Legenda głosi, że każda zakochana para powinna złożyć pod pomnikiem kwiaty.
  6. Cafe Savoy – to tutaj pisarz spotykał się ze swoimi przyjaciółmi.
  7. Nowe Miasto, które powstało jeszcze w średniowieczu. Zachowało się tutaj aż 6 średniowiecznych kościołów. Warto zwiedzić Plac Wacława z jego pomnikiem, niedaleko znajduje się Pałac Lucerna, Muzeum Alfonsa Muchy, Teatr Narodowy oraz Tańczący Dom.
  8. Wzgórze Wyszechrad czyli, miejsce takie jak dla Krakowa Wawel. Legenda głosi, że żyła tutaj księżniczka Libusza, której przyśnił się proroczy sen i dał początek miastu. Wyszechrad to jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich. Warta zwiedzenia jest bazylika św. Piotra i Pawła, która została zbudowana w stylu neogotyckim.

Stolica Czech warta jest zwiedzenia ze względu na pięknie zachowaną starą infrastrukturę.