Praga – atrakcje
Praga to najczęściej i najchętniej zwiedzane przez Polaków miasto w Europie. Stolica Czech przyciąga turystów ze względu na niewielką odległość i przystępne ceny biletów autobusowych. Praga to miasto z licznymi zabytkami i muzeami.
Pragę możemy zwiedzać pieszo i najlepiej zacząć do Starego Miasta, które zostało wpisane na listę UNESCO. To doskonały punkt wypadowy do zwiedzania: na północy dzielnicy żydowskiej, na zachodzie most Karola i Mała Strana, natomiast na południu Nowe Miasto i plac Wacława.
Co zwiedzić w Pradze?
- Stare Miasto i jego centralny punkt rynek. Znajduje się tutaj olbrzymi pomnik Jana Husa – czeskiego duchownego i bohatera narodowego oraz gotycki ratusz z zegarem astronomicznym. Zegar ten składa się z 3 części: najwyższej znajduje się daszek, pod nim co godzinę w okienkach pojawiają się postacie apostołów, każdy z nich ze swoim atrybutem. W lewym oknie zobaczymy św. Piotra z kluczem do królestwa niebieskiego, św. Mateusza z siekierą, która był torturowany, św. Filipa z krzyżem, św. Pawła z książką i mieczem, św. Szymona z piłą oraz św. Bartłomieja z książką. W prawym oknie natomiast pojawia się św. Jakub z księgą, św. Andrzej z krzyżem, Juda Tadeusz z maczugą, św. Tomasz z włócznią, Jan Ewangelista z kielichem oraz św. Barnaba z czaszką i papirusem. Nad nimi znajduje się złoty kogut – symbol życia. Pod nimi natomiast znajduje się zegar z ruchomymi figurami Śmierci, Turka, Skąpca oraz Próżności.
- Dzielnica Zamkowa i wzgórze Hradczany – tutaj znajduje się przepiękna gotycka katedra oraz dawny zamek. Warta zobaczenia jest również Złota Uliczka, przy której znajduje się szereg maleńkich, kolorowych domków z XVI wieku. Na początku mieszkali w nich strzelcy zamkowi, później rzemieślnicy, handlarze a następnie cyganeria. Rzemieślnikami w większości byli złotnicy, od których wzięła się nazwa tej ulicy. Od roku 1916 mieszkał tutaj Franz Kafka, który napisał w tym miejscu 6 opowiadań. Dzisiaj w domkach znajdują się małe sklepiki z pamiątkami, galerie oraz wystawy. Wstęp jest płatny w ramach zwiedzania Zamku. Mamy do wyboru 2 trasy: długa i krótka. Hradczany to doskonały taras widokowy na miasto.
- Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem inaczej zwany kościołem Tyńskim z pięknymi dwiema wieżami. To najbardziej efektowna gotycka budowla z XIV w. Znajdziemy w niej cudowne dzieła sztuki gotyckiej, renesansowej oraz wczesnobarokowej. Znajdują się w niej najstarsze organy w Pradze, pochodzące z 1673 roku.
- Jozefow – żydowska dzielnica, która znajduje się na północ od Starego Miasta. Obecnie to dzielnica z zabytkowymi kamienicami, szerokimi ulicami, przy których znajdziemy liczne sklepy z markową odzieżą. Jednak warto wiedzieć, że wcześniej była to dzielnica miejscowej biedoty, z ruderami oraz niebezpiecznymi zakamarkami.
- Mała Strana – to dzielnica miedzy Wełtawą a Hradczanami. Możemy zwiedzić tutaj wiele ciekawych zabytków np. pałac Wallensteina, kościół św. Mikołaja w stylu barokowym, kościół Panny Zwycięskiej z figurką dzieciatka Jezus. Z tego miejsca możemy dostać się na wzgórze Petrin z kopią wieży Eiffla. Na wzgórzu tym znajduje się pomnik jednego z czeskich poetów romantycznych, który zmarł w dniu swojego ślubu. Legenda głosi, że każda zakochana para powinna złożyć pod pomnikiem kwiaty.
- Cafe Savoy – to tutaj pisarz spotykał się ze swoimi przyjaciółmi.
- Nowe Miasto, które powstało jeszcze w średniowieczu. Zachowało się tutaj aż 6 średniowiecznych kościołów. Warto zwiedzić Plac Wacława z jego pomnikiem, niedaleko znajduje się Pałac Lucerna, Muzeum Alfonsa Muchy, Teatr Narodowy oraz Tańczący Dom.
- Wzgórze Wyszechrad czyli, miejsce takie jak dla Krakowa Wawel. Legenda głosi, że żyła tutaj księżniczka Libusza, której przyśnił się proroczy sen i dał początek miastu. Wyszechrad to jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich. Warta zwiedzenia jest bazylika św. Piotra i Pawła, która została zbudowana w stylu neogotyckim.
Stolica Czech warta jest zwiedzenia ze względu na pięknie zachowaną starą infrastrukturę.