Wrocławskie atrakcje

Wrocław jako jedno z największych polskich miast kryje w sobie wiele uroczych miejsc, ciekawych zabytków do odwiedzenia. Warto wybrać się tam choćby na weekend i zwiedzić kilka najlepszych atrakcji.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Otoczony rzeką Odrą dawny ogród, w którym powstał Wrocław, jest obecnie pełen imponujących zabytków. Do najważniejszych należy Katedra św. Jana Chrzciciela (odrestaurowana po II wojnie światowej), Święty Krzyż i Kolegiata św. Bartłomieja, będąca unikatową dwukondygnacyjną ceglaną bazyliką. Na wyspie znajduje się również Muzeum Archidiecezjalne, które od ponad stu lat gromadzi sztukę sakralną, w tym słynną Księgę Henrykowską. W książce datowanej na XIII – XIV wiek znajduje się pierwsze zdanie, jakie kiedykolwiek zostało zapisane w języku polskim (dokument został wpisany do rejestru UNESCO Pamięć Świata. To jedyne miejsce we Wrocławiu, w którym o zmierzchu można zobaczyć latarkę zapalającą lampy gazowe.

Rynek

Tętniący życiem dzień i noc rynek, to samo serce Wrocławia. W centrum placu znajdują się Sukiennice i Ratusz, będący unikalnym przykładem architektury gotyckiej i renesansowej. Ratusz, w którym niegdyś mieściły się władze miasta, został przekształcony w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Przed jego wschodnią fasadą znajduje się wierna kopia średniowiecznego pręgierza, a przed zachodnią – pomnik Aleksandra Fredry. Rynek otaczają piękne kamienice. Okolica znajduje się niedaleko innych atrakcji turystycznych Wrocławia, dzielnicy Nadodrza. Ta dawna dzielnica rzemieślnicza staje się coraz piękniejsza i kusi odwiedzających swoją niepowtarzalną atmosferą.

Dzielnica Czterech Wyznań

Dzielnica Czterech Wyznań to część Starego Miasta otoczona ul. Kazimierza Wielkiego, ul. św Antoniego ul. Pawła Włodkowica i ul. św. Mikołaja. W bliskim sąsiedztwie dzielnicy znajdują się cztery różne świątynie czterech różnych wyznań: cerkiew, kościół rzymskokatolicki, kościół luterański i synagoga. Przez dzielnicę przebiegają dwa szlaki turystyczne: kulturowy i historyczny. W okolicy znajduje się również wiele dobrych hoteli, wiele barów, galerii i klubów muzycznych.

Panorama bitwy pod Racławicami

Namalowana przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka Panorama Racławicka jest wyjątkowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami (4 kwietnia 1794 r.), Powstałym dla uczczenia stulecia insurekcji kościuszkowskiej. Dzieło o imponujących wymiarach 15 x 114 m jest otwarte dla publiczności w specjalnie zaprojektowanym okrągłym budynku. Połączenie technik malarskich (perspektywa) i technologii (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione i kręte wejście) daje niepowtarzalny i iluzjonistyczny spektakl.